Priviazaného o strom ma asi neuvidíte

Autor: Richard Fekete | 5.2.2014 o 14:57 | (upravené 5.2.2014 o 15:43) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  170x

Počas 20-ročnej kariéry som prešiel viacerými reklamnými a PR agentúrami. Svoje profesné znalosti a skúsenosti som aplikoval aj v dobrovoľníckej práci pre tretí sektor v oblasti ľudských práv a ochrany zvierat. S Greenpeace som spolupracoval už v minulosti. Rozhodol som sa využiť svoje skúsenosti z komunikácie a politiky (zakladajúci člen SaS a býval tímlíder pre kapitolu programu Osobné slobody, kandidát do EP 2009, NRSR 2010 a 2012) v prospech niečoho zmysluplného pre celú spoločnosť.

Greenpeace CZ - Blokáda těžby v NP Šumava.Greenpeace CZ - Blokáda těžby v NP Šumava.© Ibra Ibrahimovic

Chvíľu som nad tým uvažoval a nakoniec som si povedal, že by som chcel pracovať niekde, kde ľudia menia veci k lepšiemu. Absolvoval som viacero pohovorov vo viedenskej centrále Greenpeace a spomedzi viacerých kandidátov si vybrali mňa a ja ich.

Slovenská kancelária Greenpeace má 10 zamestnancov na plný úväzok, 8 regionálnych dobrovoľníckych skupín a asi vyše 1.000 dobrovoľníkov jednotlivcov. Patríme však do regionálnej kancelárie Stredná a východná Európa a sme súčasťou globálnej organizácie. Mojou úlohou bude okrem iného aj zladiť aktivity na Slovensku s globálnymi kampaňami. Greenpeace pracuje medzinárodne, jednotlivé kancelárie spolupracujú odborne, kapacitami, ale aj ľudsky, a to všetkými smermi. V takejto veľkej organizácii však treba robiť aj dosť veľa manažmentu a administrácie, čo sa môže zdať trochu menej adrenalínová práca, ale verím, že s mojimi skúsenosťami to zvládnem.

Najbližšie sa chcem zamerať na získavania prostriedkov od individuálnych darcov na činnosť Greenpeace na Slovensku, pretože organizácia zásadne neprijíma dary od vlád, firiem a iných právnických osôb. Pre nás na Slovensku je asignácia 2 % v daňovom priznaní (ktorá nás čaká v marci) jedna z mála možností, ako získať financie. www.greenpeace.org/slovakia/sk/podpor-nas/2percenta

Čo sa týka mňa osobne, ja napr. separujem odpad od nepamäti, chcel by som na to nahovoriť všetkých susedov na ulici. Ak ide o triedenie odpadu, som autorom konceptu kampane na triedený odpad Colors Of OLO, ktorý je dodnes používaný v Bratislave. Snažím sa napríklad aj znižovať spotrebu energie v domácnosti. Doma mám nainštalovaný rekuperátor, kúrenie a teplá voda ide najprv zo solárneho ohrievača a až potom sa napája na teplú vodu z teplárne, ktorá je prevádzkovaná z obnoviteľných zdrojov. V byte mám všade úsporné žiarovky. Pre zarytých „zelených" je to asi málo, určite by mi vyčítali, že jazdím autom alebo nie som vegán. Kolegovia možno prídu s návrhom, aby som chodil do práce bicyklom, alebo aby som kupoval výlučne recyklovaný toaletný papier, alebo aby som sa sprchoval zásadne vo dvojici (a viac) alebo vždy rozmýšľal, či med ktorým sladím, pochádza alebo nepochádza z peľu geneticky modifikovaných rastlín. Ale nechám sa prekvapiť s čím na mňa prídu. To sú však úsmevné drobnosti, treba však byť citlivý k prírode na každom kroku. A každý asi môžeme urobiť niečo viac.

Z mojej pozície ma asi neuvidíte zajtra pripútaného na najbližšom strome, ale kamaráti si už zo mňa uťahujú, že kedy budem v správach niekde na demonštrácii. Každý asi čaká hlavne tie konfrontačnejšie aktivity od Greenpeace, ale pravda je, že väčšina práce Greenpeace vôbec nie je o takýchto aktivitách. Veľká neviditeľná časť je o pripomienkovaní a oponentúre zákonov týkajúcich sa ochrany prírody. Okrem toho Greenpeace veľmi striktne trvá na čo najnenásilnejšej forme protestov, čo mi je sympatické. Gandího princíp - nenásilná forma protestu, osobné presvedčenie a odhodlanie. To a občianska angažovanosť je jediná cesta, ako túto spoločnosť a civilizáciu môžeme zmeniť. Ja sám som zástancom kreatívnej komunikácie a upozorňovania na problémy. Dúfam, že si uvedomujeme, že príroda je hodná ochrany, len niektorí a niekedy na to zabúdame v honbe za osobným ziskom. Na to Greenpeace upozorňuje.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?