Výzva ministrovi na ochranu Arktídy.

Autor: Richard Fekete | 12.5.2014 o 7:30 | Karma článku: 3,83 | Prečítané:  345x

List adresovaný M. Lajčákovi, podpredsedovi vlády Slovenskej republiky a ministrovi zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky, ktorý sa 12. mája zúčastní zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli, na ktorej sa má okrem iného diskutovať aj o politike EÚ v oblasti Arktídy a účasti EÚ ako pozorovateľa v  Arktickej rade.

Vážený pán minister,

12. mája sa zúčastníte zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli, na ktorej sa má okrem iného diskutovať aj o politike EÚ v oblasti Arktídy a účasti EÚ ako pozorovateľa v  Arktickej rade.

Minulý týždeň bola v EÚ vyložená v rotterdamskom prístave prvá zásielka ropy z ľadovcových vôd Arktídy.  Ropa bola vyťažená na vrtnej plošine v Pečorskom mori v ruskej časti Arktídy. Greenpeace chce varovať, že Gazprom, prevádzkovateľ tejto plošiny, nie je primerane pripravený na únik ropy v tejto oblasti a možno porušuje ruské bezpečnostné predpisy.

Zohľadniac túto skutočnosť i ďalšie naliehavé hrozby, pred ktorými stoji krehká oblasť Arktídy, vyzývame Vás k zaujatiu silného stanoviska na podporu ochrany životného prostredia tohto regiónu.

Ochrana životného prostredia je popri trvalo udržateľnom vývoji a medzinárodnej spolupráci aj jedným z troch formálnych cieľov politiky EÚ pre oblasť Arktídy. EÚ sa tiež zaviazala podporovať výskum a monitorovanie životného prostredia v tomto regióne.

EÚ však doposiaľ nepodporila konkrétne plány správy a riadenia na zlepšenie ochrany životného prostredia v Arktíde. S cieľom vyplniť túto medzeru, Európsky parlament v marci podporil tri konkrétne návrhy, ktoré by mohli zaistiť bezpečnejšiu budúcnosť Arktídy:

- vytvorenie siete chránených oblastí vrátane jednej v medzinárodných vodách pri severnom póle,

- opatrenia na zabránenie rybolovu v budúcnosti na otvorenom mori v oblasti Arktídy,

- záväzný nástroj na prevenciu znečisťovania ropou a ropnými látkami.

Európsky parlament tiež vyzval členské štáty EÚ, aby podporovali najvyššie normy environmentálnej bezpečnosti a zdôraznil tiež, že vo svetle zmeny klímy by 80% zásob fosílnych palív malo zostať pod zemou.

V tomto kontexte sa na Vás obraciame so žiadosťou, aby ste sa výrazne vyjadrili proti ťažbe ropy v ľadových podmienkach Arktídy, aby sa zastavili dodávky arktickej ropy do európskych prístavov, a aby sa podporovali prísne preventívne normy na zabránenie prevádzkovania ťažby tam, kde nie je možné primerane reagovať na znečistenie ropou.

Vyše päť miliónov obyvateľov z celého sveta vyjadrilo svoje obavy ohľadom Arktídy. Spoliehame sa, že zohľadníte ich obavy a na zasadnutí 12. mája nadnesiete potrebu konkrétnych a praktických opatrení na ochranu Arktídy.

V prípade, že program nadchádzajúcej Rady EÚ pre zahraničné veci neumožní dostatok času na náležitú diskusiu o tejto tak dôležitej téme, chceme Vás požiadať, aby ste využili príležitosť tohto zasadnutia na stanovenie harmonogramu na prijate novej, účinnej politiky EÚ pre oblasť Arktídy.

 

S úctou

Richard Fekete -- Greenpeace CEE, Slovakia / office director

-------------------------------------------------------------------

GREENPEACE SLOVENSKO

Vančurova 7, P. O. Box 58, 814 99 Bratislava 1, Slovenská republika
richard.fekete@greenpeace.org, skype : feketewarrior, mobile : +421 905 443 734
www.greenpeace.sk
www.greenpeace.org

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kaliňák nechal schátrať ubytovňu pre policajtov. Teraz sa jej chce zbaviť

Za projekt opravy, ktorý sa nikdy nevyužil, ministerstvo zaplatilo takmer 175-tisíc eur.

KOMENTÁRE

Kaliňák je Ficov Lexa

Minister vnútra vyrástol na symbol zrastenia politickej a ekonomickej moci.

DOMOV

Amnestie, Roháč a Sýkora. Čo má vplyv na prípad vraždy Remiáša

Na rozhodnutie o amnestiách má Ústavný súd posledné dni.


Už ste čítali?