Výzva ministrovi na ochranu Arktídy.

Autor: Richard Fekete | 12.5.2014 o 7:30 | Karma článku: 3,83 | Prečítané:  354x

List adresovaný M. Lajčákovi, podpredsedovi vlády Slovenskej republiky a ministrovi zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky, ktorý sa 12. mája zúčastní zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli, na ktorej sa má okrem iného diskutovať aj o politike EÚ v oblasti Arktídy a účasti EÚ ako pozorovateľa v  Arktickej rade.

Vážený pán minister,

12. mája sa zúčastníte zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli, na ktorej sa má okrem iného diskutovať aj o politike EÚ v oblasti Arktídy a účasti EÚ ako pozorovateľa v  Arktickej rade.

Minulý týždeň bola v EÚ vyložená v rotterdamskom prístave prvá zásielka ropy z ľadovcových vôd Arktídy.  Ropa bola vyťažená na vrtnej plošine v Pečorskom mori v ruskej časti Arktídy. Greenpeace chce varovať, že Gazprom, prevádzkovateľ tejto plošiny, nie je primerane pripravený na únik ropy v tejto oblasti a možno porušuje ruské bezpečnostné predpisy.

Zohľadniac túto skutočnosť i ďalšie naliehavé hrozby, pred ktorými stoji krehká oblasť Arktídy, vyzývame Vás k zaujatiu silného stanoviska na podporu ochrany životného prostredia tohto regiónu.

Ochrana životného prostredia je popri trvalo udržateľnom vývoji a medzinárodnej spolupráci aj jedným z troch formálnych cieľov politiky EÚ pre oblasť Arktídy. EÚ sa tiež zaviazala podporovať výskum a monitorovanie životného prostredia v tomto regióne.

EÚ však doposiaľ nepodporila konkrétne plány správy a riadenia na zlepšenie ochrany životného prostredia v Arktíde. S cieľom vyplniť túto medzeru, Európsky parlament v marci podporil tri konkrétne návrhy, ktoré by mohli zaistiť bezpečnejšiu budúcnosť Arktídy:

- vytvorenie siete chránených oblastí vrátane jednej v medzinárodných vodách pri severnom póle,

- opatrenia na zabránenie rybolovu v budúcnosti na otvorenom mori v oblasti Arktídy,

- záväzný nástroj na prevenciu znečisťovania ropou a ropnými látkami.

Európsky parlament tiež vyzval členské štáty EÚ, aby podporovali najvyššie normy environmentálnej bezpečnosti a zdôraznil tiež, že vo svetle zmeny klímy by 80% zásob fosílnych palív malo zostať pod zemou.

V tomto kontexte sa na Vás obraciame so žiadosťou, aby ste sa výrazne vyjadrili proti ťažbe ropy v ľadových podmienkach Arktídy, aby sa zastavili dodávky arktickej ropy do európskych prístavov, a aby sa podporovali prísne preventívne normy na zabránenie prevádzkovania ťažby tam, kde nie je možné primerane reagovať na znečistenie ropou.

Vyše päť miliónov obyvateľov z celého sveta vyjadrilo svoje obavy ohľadom Arktídy. Spoliehame sa, že zohľadníte ich obavy a na zasadnutí 12. mája nadnesiete potrebu konkrétnych a praktických opatrení na ochranu Arktídy.

V prípade, že program nadchádzajúcej Rady EÚ pre zahraničné veci neumožní dostatok času na náležitú diskusiu o tejto tak dôležitej téme, chceme Vás požiadať, aby ste využili príležitosť tohto zasadnutia na stanovenie harmonogramu na prijate novej, účinnej politiky EÚ pre oblasť Arktídy.

 

S úctou

Richard Fekete -- Greenpeace CEE, Slovakia / office director

-------------------------------------------------------------------

GREENPEACE SLOVENSKO

Vančurova 7, P. O. Box 58, 814 99 Bratislava 1, Slovenská republika
richard.fekete@greenpeace.org, skype : feketewarrior, mobile : +421 905 443 734
www.greenpeace.sk
www.greenpeace.org

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?